קצת עלינו

בעת האחרונה מתעצמת בציבור הדתי-לאומי התחושה שסוגיית לימוד הגמרא צריכה חיזוק. רבים מהבחורים שמגיעים לישיבות הגבוהות לא למדו גמרא באופן משמעותי בשנות התיכון. כך קורה שבישיבה הגבוהה הם צריכים להתחיל מהיסודות. ניתן לומר שעובדה זו נובעת מכך שבציבור שלנו לא קיימת תרבות של עיסוק בתורה בשעות הפנאי, ואף במסגרת הלימודים הפורמליים – מתוך מגמה לא להשניא את לימוד הגמרא, עברו למסלול תושב”ע ברוב המוסדות העל יסודיים, שמשמעותו – מבחן לבגרות על כשמונה דפי גמרא בלבד. במפעל הסוגיה היומית אנו מקווים לשנות זאת. אנו מאמינים (ויש כבר הוכחות לכך מהשטח..) שאפשר על ידי יצירת אווירה נכונה, וכלים מתאימים, להגיע למצב שבכל מוסד על יסודי יהיה מספר גדול של תלמידים שמשקיעים בלימוד תורה לשמה, בדגש על לימוד גמרא שאליו ‘יפנה כל ימיו לפי רוחב לבו ויישוב דעתו’ כלשון הרמב”ם. כך למעשה, חלק מתרבות הפנאי של הנוער שלנו יהיה שייך לבית המדרש. ב”ה, מזה מספר שנים, שאנו זוכים לקיים את מיזם הסוגיה היומית. אנו יכולים לומר בבטחה שהמיזם מתקבל בשמחה גדולה גם אצל ראשי הישיבות המנהלים והרמי”ם, ולא פחות מזה בקרב התלמידים שמשקיעים מזמנם החופשי ומסיימים דפים רבים המצטרפים לפרקים ומסכתות בש”ס.

מהו מיזם הסוגיה היומית?

הסוגיה היומית מבית הישיבה הגבוהה באיתמר הינה תכנית לימוד גמרא אשר משותפת לכל מוסדות החמ”ד, במסגרתה מקבל התלמיד חוברת שמקיפה פרק שלם בש”ס. 

מדובר בקטע לימוד קצר ויומיומי הנמשך עשר דקות עד רבע שעה. לקטע הגמרא מצורף ביאור שמקל על הלימוד, וכן הרחבות בנושאי הלכה ואמונה. כתיבת החוברות נעשית על ידי צוות כותבים תלמידי חכמים, והפקתן בעיצוב נעים ומושך את העין מסייעת לתלמיד.

המטרה היא שהתלמיד המתמיד יקיף 50-60 דפי גמרא בשנה.

השנה משתתפים בתכנית ב”ה כבר למעלה מ80 מוסדות עם קרוב ל3000 לומדים.

בחלק מן המוסדות הסוגיה היומית נלמדת מיד לאחר התפילה, כשהשיעור מועבר ע”י ראש הישיבה, במוסדות אחרים הכניסו את הסוגיה היומית ללוח הזמנים של הישיבה: חלקם לומדים מיד אחרי התפילה עם אחד הרמי”ם, חלקם בהפסקת הבוקר וחלק אחר בסדר ערב. במקביל, אנו מדרבנים את הלומדים בעזרת צ’ופרים קטנים וכדו’. בכל שבוע נשלחת אל התלמידים שאלה בSMS עם קישור לשאלה נוספת באתר שלנו, מאות רבות של תלמידים משתתפים בהתמדה ושולחים לנו תשובות.

על מנת לתחזק ולתגבר את הלמידה אנו מפעילים שלושה רכזים עם רכבים, שמסתובבים ברחבי הארץ להיפגש עם התלמידים, לחלק פרסים ולעודד אותם.

זכינו לקיים השנה אירוע שיא בלטרון, אליו הגיעו כ1300 משתתפים מ45 מוסדות ברחבי הארץ. במהלך האירוע ערכנו גם ‘סיום’ המוני של מסכת מגילה. המסכת נלמדה עד פורים, וכעת לומדים פרק שלישי במסכת סוכה (‘לולב הגזול’).

החזון שלנו

בראיה שלנו לעתיד ישנן שלוש מטרות. א. הרחבה נוספת של המיזם הן במוסדות נוספים והן להגביר את הלימוד בתוך המוסדות השותפים שזו משימה שדורשת הרבה מחשבה ויצירתיות. ב. התרחבות לקהלים נוספים בתוך הציבור הדתי במסגרות שונות. ג. יצירת מנגנונים נוספים של לימוד תורה בהמון על בסיס הקשרים והקהלים שלנו שמטרתם להכניס את לימוד התורה לתרבות הפנאי של האדם הדתי.

שותפים יחד איתנו לדרך